Terms Privacy

AutoInc EuroSports | Exquisite Marques |  G&M   |  Asia Racing Team  |  Hifi.com.sg  |

©2019 AutoInc EuroSports

RACE RECORDS

A PEDIGREE OF EXCELLENCE

2019

 

IAME ASIA CUP
Cadet 2nd Runner Up - Tiziano Monza
Senior Champion - Alex Huang
Masters Champion - Jason Burns
Veteran Category - Jeremy Lee

2018

 

IAME ASIA FINAL
Masters Champion - Takeharu Nakamori
Veteran Champion - Jeremy Lee
X30 South East Asia Series
Senior Vice Champion - Takeharu Nakamori
Super Shifter 2nd Runner Up - Melvin Moh
X30 ASIA CUP
Junior Champion - Kalen Chin
Masters Champion - Jason Burns
Senior 2nd Runner Up - Alex Huang
Cadet 2nd Runner Up - Emiliano Cyrus

2017

 

X30 Southeast Asia Round 1

Cadet 3rd Runner-up (Zone Classification) - Supakit Jenjtranun

Cadet 3rd Runner-up (Singapore Classification) - Ariel Erez

Junior 3rd Runner-up (Zone Classification) - Wahyu Norhashim

Senior Champion (Zone and Singapore Classification) - Jason Burns

Senior 1st Runner-up (Zone Classification) - Prassetyo Hardja 

Senior 3rd Runner-up (Singapore Classification) - Jayden Jin

Veteran Champion (Zone and Singapore Classification) - Jeremy Lee 

Veteran 1st Runner-up (Zone and Singapore Classification) - Benjamin Chiang

Veteran 3rd Runner-up (Zone and Singapore Classification) - Leon Khoo

 

X30 Southeast Asia Round 2

Senior 3rd Runner-Up (Zone Classification) - Yeo Hong Yang

Senior 4th Runner-Up (Zone Classification) - Jason Burns

Senior 4th Runner-Up (Singapore Classification) - Thaddeus Lee

Senior Champion (Malaysia Classification) - Melvin Moh

Veteran 1st Runner-Up (Zone and Singapore Classification) - Leon Khoo

Veteran 2nd Runner-Up (Zone and Singapore Classification) - Jeremy Lee

Veteran 4th Runner-Up (Zone and Singapore Classification) - Olivier Denis

 

X30 Southeast Asia Round 3

Cadet 1st Runner-Up (Zone Classification) - Cui Yuan Pu

Cadet 4th Runner-Up (Singapore Classification) - Emiliano Cyrus

Senior Champion (Zone and Singapore Classification) - Jason Burns

Senior 3rd Runner-Up (Singapore Classification) - Jayden Jin

Senior 4th Runner-Up (Zone Classification) - Jayden Jin

Senior Champion (Malaysia Classification) - Melvin Moh

Senior 4th Runner-Up (Singapore Classification) - Thaddeus Lee

Master 4th Runner-Up (Zone and Singapore Classification) - Kelvin Yong

Veteran Champion (Zone and Singapore Classification) - Jeremy Lee

Veteran 3rd Runner-Up (Zone and Singapore Classification) - Olivier Denis

Veteran 4th Runner-Up (Zone and Singapore Classification) - Eric Ho

X30 Southeast Asia Round 4

Cadet Champion (Zone Classification) - Cui Yuan Pu

Senior 2nd Runner-up (Singapore Classification) - Yeo Hong Yang

Senior 3rd Runner-up (Singapore Classification) - Jayden Jin

Senior 4th Runner-up (Singapore Classification) - Thaddeus Lee

Master 4th Runner-Up (Zone Classification) - Kelvin Yong

Master 2nd Runner-Up (Singapore Classification) - Kelvin Yong

Veteran Champion (Zone and Singapore Classification) - Jeremy Lee

Veteran 2nd Runner-Up (Zone and Singapore Classification) Benjamin Chiang

X30 Southeast Asia Round 5

Cadet 4th Runner-up (Singapore Classification) - Emiliano Cyrus

Junior 2nd Runner-up (Zone Classification) - Wahyu Norhashim

Junior 1st Runner-up (Singapore Classification) - Wahyu Norhashim

Senior 4th Runner-up (Zone Classification) - Yeo Hong Yang

Senior 2nd Runner-up (Singapore Classification) - Yeo Hong Yang

Veteran Champion (Zone and Singapore Classification) - Jeremy Lee

Veteran 4th Runner-up (Zone and Singapore Classification) - Leon Khoo

 

KF1 Rok Cup Round 1

Rok Category 3rd Runner-up - Ivan Lai

Rok Category 4th Runner-up - Elaine Chee

Mini-Rok below 9 1st Runner-up - Emiliano Cyrus

 

KF1 Rok Cup Round 2​

Senior Rok Category 2nd Runner-Up - Jayden Jin

GP50 Category 4th Runner-Up - Simon Wong

KF1 Rok Category 3rd Runner-Up - Ivan Lai

Mini-Rok below 9 1st Runner-Up - Emiliano Cyrus

 

X30 Asia Cup

Junior 1st Runner-up - Bianca Bustamante

Veteran 1st Runner-up - Jeremy Lee

Veteran 2nd Runner-up - Leon Khoo

Veteran 3rd Runner-up - Benjamin Chiang

Veteran 4th Runner-up - Jerry Choi

2016

 

deLaCour X30 Challenge Singapore Round 1

Cadet Champion - Dylan Bondi

Junior 2nd Runner-up - Prassetyo Hardja

Senior Champion - Yeo Hong Yang

Master 1st Runner-up - James Teo

Master 2nd Runner-up - Benjamin Chiang

Veteran A Champion - Jeremy Lee

Veteran A 4th Runner-up - Eric Ho

Veteran B 3rd Runner-up - Olivier Denis

Veteran B 4th Runner-up - Simon Wong

deLaCour X30 Challenge Singapore Round 2

Cadet 2nd Runner-up - Dylan Bondi

Senior 2nd Runner-up - Yeo Hong Yang

Senior 4th Runner-up - Ethan Goodman

Master Champion - Kip Foster

Master 1st Runner-up - David Bondi

Master 4th Runner-up - James Teo

Veteran A Champion - Jeremy Lee

Veteran B 2nd Runner-up - Olivier Denis

deLaCour X30 Challenge Singapore Round 3

Cadet Champion - Dylan Bondi

Junior 2nd Runner-up - Jayden Jin

Senior 4th Runner-up - Yeo Hong Yang

Master Champion - Kip Foster

Master 2nd Runner-up - David Bondi

Master 3rd Runner-up - James Teo

Master 4th Runner-up - Sean Wong

Veteran A Champion - Jeremy Lee

Veteran B 1st Runner-up - Simon Wong

 

deLaCour X30 Challenge Singapore Round 4

Junior 3rd Runner-up - Jace Matthews

Senior Champion - Yeo Hong Yang

Senior 1st Runner Up - Russo Vittoria Maria

Senior 2nd Runner Up - Ethan Goodman

Master Champion - Kip Foster

Master 2nd Runner-up - James Teo

Veteran A Champion - Jeremy Lee

Veteran A 2nd Runner-up - Leon Khoo

Veteran A 4th Runner-up - Eric Ho

Veteran B 1st Runner-up - Olivier Denis

deLaCour X30 Challenge Singapore Round 5

Cadet 2nd Runner-up - Dylan Bondi

Cadet 4th Runner-up - Wahyu Norhashim

Junior Champion - Jace Matthews

Senior 1st Runner-up - Yeo Hong Yang

Senior 2nd Runner-up - Russo Vittoria Maria

Master Champion - Kip Foster

Veteran A Champion - Jeremy Lee

Veteran A 2nd Runner-up - Leon Khoo

Veteran A 4th Runner-up - Eric Ho

Veteran B Champion - Olivier Denis

deLaCour X30 Challenge Singapore Overall Championship​

Junior 4th Runner-up - Jayden Jin

Senior Champion - Yeo Hong Yang

Senior 4th Runner-up - Ethan Goodman

Master A Champion - Kip Foster

Master A 2nd Runner-up - James Teo

Veteran A Champion - Jeremy Lee

Veteran A 3rd Runner-up - Eric Ho

Veteran B 1st Runner-up - Olivier Denis

Veteran B 4th Runner-up - Simon Wong

Cadet 1st Runner-up - Dylan Bondi

STC Rok Cup Round 1

GP40 Champion - Jeremy Lee

Senior 3rd Runner-up - Yeo Hong Yang

Junior Rok 4th Runner-up - Jayden Jin

STC Rok Cup Round 2

GP40 Champion - Jeremy Lee

Senior 3rd Runner-up - Yeo Hong Yang

Junior Rok 3rd Runner-up - Jayden Jin

STC Rok Cup Round 3

GP40 1st Runner-up - Jeremy Lee

STC Rok Cup Round 4

GP40 Champion - Jeremy Lee

 

STC Rok Cup Round 5

Mini Rok 1st Runner-up - Wahyu Hashim

Junior Rok 4th Runner-up - Jayden Jin

GP40 2nd Runner-up - Jeremy Lee

GP50 1st Runner-up - Jerry Choi

KF1 Rookie 1st Runner-up - Jag Kevinesh

STC Rok Cup Overall Championship

Junior 2nd Runner-up - Jayden Jin

Senior 4th Runner-up - Yeo Hong Yang

GP 40 Champion - Jeremy Lee

KF1 Rookie 4th Runner-up - Elaine Chee​

2015

 

Optima Werkz X30 Challenge Singapore Round 1

Cadet 4th Runner-up - Wahyu

Cadet 2nd Runner-up - Kai Askey

Junior 4th Runner-up - Javier Chng

Senior A Champion -Yeo Hong Yang

Senior A 1st Runner-up - Amin Noorzilan

Senior A 3rd Runner-up - Thaddeus Lee

Senior B 1st Runner-up - As'safiy As'Adi

Master A Champion - Jeremy Lee

Master A 3rd Runner-up - Keith Tan

Master A 4th Runner-up - Eric Ho

Master B Champion - Benjamin Chiang

Optima Werkz X30 Challenge Singapore Round 2

Cadet Champion - Kai Askey

Junior 3rd Runner-up - Dominic Quek

Senior Champion - Thaddeus Lee

Senior A 1st Runner-up - Amin Noorzilan

Senior A 4th Runner-up - Yeo Hong Yang

Senior B 1st Runner-up - Joshua Goh

Master A 1st Runner-up - Jeremy Lee

Master B 1st Runner-up - Benjamin Chiang

Optima Werkz X30 Challenge Singapore Round 3

Cadet 4th Runner-up - Wahyu

Senior A 1st Runner-up - Yeo Hong Yang

Senior A 2nd Runner-up - Thaddeus Lee

Senior B 1st Runner-up - Joshua Goh

Master A 4th Runner-up - Jeremy Lee

Master B Champion - Benjamin Chiang

Optima Werkz X30 Challenge Singapore Round 4

Senior Champion - Yeo Hong Yang

Senior A 2nd Runner-up - Thaddeus Lee

Senior A 4th Runner-up - Amin Noorzilan

Senior B 4th Runner-up - Joshua Goh

Master A 2nd Runner-up - Jeremy Lee

Master B 1st Runner-up - Benjamin Chiang

Optima Werkz X30 Challenge Singapore Overall Championship

Cadet 2nd Runner-up - Kai Askey

Junior 4th Runner-up - Javier Chng

Senior A Champion - Yeo Hong Yang

Senior A 2nd Runner-up - Thaddeus Lee

Senior A 3rd Runner-up - Amin Noorzilan

Senior B 3rd Runner-up - Joshua Goh

Master A 1st Runner-up - Jeremy Lee

Master B Champion - Benjamin Chiang

Asian Karting Open Championship Round 4

X30 Senior Champion - Yeo Hong Yang

3rd Runner-up - Jeremy Lee

KF1 Karting Challenge

Champion - Eric Ho

2014

KF1 Yamaha Challenge

3rd Runner-up - Eric Ho

 

2013

 

Singapore Karting Championship Round 1

Junior 1st Runner-up - Javier Chng

Senior 2nd Runner-Up - Thaddeus Lee

Fastest Lap - Thaddeus Lee

Singapore Karting Championship Round 2

Cadet 2nd Runner-up - Jayden Jin

Junior 2nd Runner-up - Javier Chng

Fastest Lap - Thaddeus Lee

 

2012

 

Singapore Karting Championship Round 1

Cadet 2nd Runner-up - Jayden Jin

Cadet Champion and Best Presented Award - Javier Chng

Senior 1st Runner-up - Thaddeus Lee

Singapore Karting Championship Round 2

Cadet 3rd Runner-up - Jayden Jin

Cadet Champion - Javier Chng

Senior 1st Runner-up - Thaddeus Lee

 

Singapore Karting Championship Round 3

Cadet 2nd Runner-up - Jayden Jin

Cadet Champion - Javier Chng

Senior 2nd Runner-up - Thaddeus Lee

Fastest Lap - Thaddeus Lee

Singapore Karting Championship Round 4

Cadet Champion - Javier Chng

Senior Champion - Thaddeus Lee

Master Champion - Eric Ho

Fastest Lap - Thaddeus Lee

Singapore Karting Championship Round 5

Cadet 3rd Runner-up - Jayden Jin

Cadet Champion - Javier Chng

Master 2nd Runner-up - Eric Ho

Singapore Karting Championship Overall

Cadet Champion - Javier Chng

Senior 1st Runner-up - Thaddeus Lee